2023’te trafik sigortasının fiyatı artacak mı?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, “2023’ün çabucak başında olmasa bile birkaç ay sonra trafik sigortasında yeni fiyat artışı olacak” dedi. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), 2023’te fiyat artışı olmayacağını açıkladığını belirten Doğan, kendi öngörüsünün farklı olduğunu söyledi. 

Doğan, şu tabirleri kullandı:

“Bana nazaran, 2023’ün çabucak başında olmasa bile birkaç ay sonra trafik sigortasında yeni fiyat artışı olacak. Zira sene başında minimum fiyat artışı var ve sigortacılar artışın yüksek olmasından telaşlı. Diyeceksiniz ki, minimum fiyatla trafik sigortasının ne alakası var? Çok alakası var. O denli ki, taban fiyat ne kadar artarsa, trafik sigortasında o kadar prim artışına muhtaçlık duyuluyor. Neden mi? Trafik sigortasından ödenen vefat tazminatları, bir diğer ismiyle dayanaktan mahrum kalma tazminatının tamamı, o günkü minimum fiyata nazaran hesaplanıp, ödeniyor. İsmi üzerinde, kazada vefat edenin yakınlarına ödenen takviyeden mahrum kalma tazminatı. Takviye, gelir manasına geliyor, o gelirin hesaplaması da taban fiyata nazaran yapılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir