Banu Alkan’ın 5 yıla kadar hapsi isteniyor!

DAMLA GÜLER / MİLLİYET
Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’na verdiği dilekçede, 9 yıl evvel deneme ses okuması yaptığını belirtti. Lakin bu kaydın müsaadesi dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından ‘Beyaz Orkide’ ismindeki müzik ile piyasaya sürüldüğünü tez etti.

“KENDİ SESİYMİŞ ÜZERE PLAYBACK YAPTI”

Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, “Kamuoyunca ‘Afrodit’ lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı kanserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği yapıtta nakarat ve özel okuma kısmı müvekkilime ilişkin sesi müsaadesiz olarak kullanarak kendi sesiymiş üzere seslendirmekte ve playback yapmaktadır” tabirlerini kullandı.

BİLİRKİŞİ: SES BANU ALKAN’A İLİŞKİN DEĞİL

Şikayetin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında birinci olarak kelam konusu müzik, müzik uzmanına gönderildi. Uzmandan gelen rapora nazaran Beyaz Orkide isimli müziğin, “Beyaz beyaz orkidem meczup miyim güya ben aşkından alev alev yanıyorum orkidem” kelamlarının geçtiği nakarat kısmında sesin Banu Alkan’a ilişkin olmadığı tespit edildi. Lakin raporda kelam konusu sesin müştekiye ilişkin olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına gereksinim olduğuna değinildi.

Raporun akabinde bu defa müşteki Nicelo Peachey’in ses kaydı alınarak müzik yine ekspere gönderildi. Gelen ikinci raporda da müziğin nakarat kısmındaki sesin Nicelo Peachey’e ilişkin olduğu tespit edildi.

5 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Alınan raporların akabinde Banu Alkan hakkında ‘Manevi yahut mali haklara tecavüz’ kabahatinden 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede Banu Alkan’ın ikamet adresinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğu, polis tarafından sözünün alınması için arandığı lakin kendisinin söz vermek için gelmediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir