Düz bir karın için tüketmeniz ve kaçınmanız gereken 5 yiyecek

Avustralyalı diyetisyen Susie Burrell, düz bir karna sahip olmak için beslenme nizamınıza eklemeniz ya da çıkarmanız gereken 5 yiyeceği açıkladı.

KAÇINMANIZ GEREKEN 5 BESİN

1. Turpgiller

Burrell’in düz bir karın için sınırlamanız gerektiğini söylediği birinci yiyeceklerden biri karnabahar, brokoli ve lahana üzere turpgiller. Beslenme uzmanı, “Turpgillerden sebzeler, bir dizi anti-kanser özelliği ile son derece besleyicidir, lakin bağırsakta kısmen sindirilmeden kalabilen ve gaz üretimine katkıda bulunan bir tıp karbonhidrat olan rafinoz sayesinde nispeten yüksek hacimlerde gaz üretebilirler” diyor.

2. Gazlı su ve alkolsüz içecekler

Burrell, “Ne kadar çok gaz tüketirsek, gazı sindirim sisteminde tutma olasılığımız o kadar artar.” derken gazlı içecekler yerine mümkün olduğunca gazsız içecekleri tercih etmenizi tavsiye ediyor.


3. Sakız

Pek çok insan sakız çiğnemenin günahsız bir alışkanlık olduğunu düşünürken, aslında Burrell bunun düz bir karın arayışına pürüz olabileceğini söylüyor.

Diyetisyen, “Şekersiz sakızlar, sadece şişkinliğe yol açabilen mannitol ve sorbitol içermekle kalmaz, birebir vakitte çiğneme aksiyonu, sindirim sisteminde sıkışıp şişkinliğe yol açarak çok daha fazla hava almanıza neden olur.” diye ekledi.

4. Asya’ya mahsus fast food yiyecekler

Kızartmalar, erişteler ve Asya çorbalarının yüksek oranda sodyum içerdiğini söyleyen Burrell, ne kadar çok sodyum tüketirseniz, o kadar fazla sıvı tuttuğunuzu ve münasebetiyle sonrasında şişkin hissedeceğinizi belirtti.

5. Tuzlu yiyecekler

TÜKETMENİZ GEREKEN 5 BESİN

1. Yoğurt

Yoğurdun ince ve formda kalmak için diyetinize ekleyebileceğiniz kusursuz bir yiyecek olduğunu söyleyen Burrell, probiyotik içeren çeşitlerinin bağırsak sıhhati için de değerli olduğunu söyledi.

2. Nane çayı

Burrell, nane ve karahindiba üzere bitki çaylarının hepsinin güçlü idrar söktürücü özelliklere sahip olduğunu söylerken bunun bedenden sıvı çekmeleri, su tutmayı azaltmaları ve karnı nispeten düzleştirmeleri manasına geldiğini belirtti.

3. Kepekli tahıllar

Beslenme uzmanına nazaran, düz bir karın istiyorsanız, yüksek lifli, kepek bazlı rastgele bir seçenekten diğerine bakmayın. Burrell, “bu, yiyeceklerin sindirim sisteminde sistemli olarak hareket etmesine, atıkları gidermeye ve karnı düz tutmaya yardımcı olacaktır” diyor.

4. Salatalık ve kereviz

Tüm sebzeler sağlıklı olmakla birlikte, salatalık, kereviz ve turp üzere besinlerde bulunan yüksek su içeriği, bunların çok kalorili değil, besin dolu olduğu manasına geliyor. Burrell, “Vücuttaki sıvıları ve atıkları ortadan kaldırmak için gün boyunca bu zerzevatları atıştırın” diye belirtiyor.

5. Karpuz ve orman meyveleri

Son olarak Burrell, karpuz ve böğürtlen, ahududu üzere orman meyvelerinin düz bir karın için mükemmel bir seçenek olduğunu, birtakım meyvelerin yüksek şeker içeriğine sahip olmasına karşın, bunların “aşırı yüksek oranda su” ile şeker oranı düşük oldukları için uygun olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir