Enflasyonla Orta Sınıfın Nasıl Fakirleştiğini Ali Babacan Anlattı: Kimler Nasıl Zenginleşti?

Son yıllarda yükselişte olan enflasyon, bilhassa 2021 yılı sonlarında uygulanan Türkiye İktisat Modeli’yle sürat kazandı. Düşük faiz ortamında, büyüme odaklı bir iktisatta enflasyonun yükselişi kaçınılmaz olurken, bu dengeyi sağlamak bir de dünya konjonktüründeki ezalar eklenince uygunca zorlaşmıştı. Denetim edilmesine çok da gereksinim duyulmazken, iktisatta herkesin bildiği bir şey vardı ki bu da dar ve sabit gelirliler için kaçınılmazdı: Enflasyon, bir manada yoksullaşma demekti.  Pekala toplamda sıfır olan bir matematik sürecinde bir bedel düşerken, öbür pahaya ne olurdu? 

Ekonomiden sorumlu eski bakan, günümüz 6’lı masanın üyelerinden DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, tam da bunu yani enflasyonla servet transferini anlattı.

Ali Babacan, günümüz hükümeti eski üyelerinden olurken, yıllarca iktisat idaresinin başındaydı. Babacan, 2018 sistemsel değişikliğin birinci seçimlerine girmedi, 2019’da partisinden ayrıldı, 2020’de de kendi partisi DEVA’yı kurdu.

Katıldığı bir TV yayınında Ali Babacan, iktisatta yüksek enflasyonun yarattığı tahribatı anlattı. Babacan, kendi devrindeki ekonomik bilgilerin yanında enflasyonla son yıllarda yapılan servet transferinde halkın nasıl yoksullaştığını anlatırken, terazinin başka kefesindeki zenginliğin de nasıl arttığını açıkladı.

Ali Babacan, Cumhuriyet tarihinin en büyük servet transferini son 5 yıl içinde yaşadığımızı anlatıyor. Enflasyonla toplumda büyük bölümün yoksullaştırıldığını ve az bir kesim zenginleştirildiğini belirtiyor. Enflasyonun varlıklı olanı zenginleştirdiğini lakin sabit gelirlileri yoksullaştırdığını açıklıyor.

Ali Babacan, son 5 yılda oluşan orta sınıfın yoksullaşmasından bahsederken, gelir dağılımındaki bozulmanın enflasyonla oluştuğunu anlattı. Biz de TÜİK datalarından durumu görselleştirdik. Bu görselde TÜİK, gelir dağılımdan adalet isimli çalışmasını yaparak kısaca maaşlı bir çalışanın ülkenin büyümesinden aldığı hissenin yıllar içinde değişimini gösteriyor.

Değerli ekonomist bu tablosunda da, TÜİK’in “yıllık ortalama muadil hanehalkı geliri” denilen, halk ortasında “şimdi 1 yılda senin eline ne geçiyor?” diye tabir edilen gelir ile minimum fiyat ve oranını gösteriyor. Görünen o ki ortalamadan biraz uzaklaşılmış.

O halde enflasyonla yoksullaşmayı üstte yazıyla anlattık, grafikle anlattık, sanatla da anlattık, bir de Ali Babacan kelamla anlatsın.?

Sosyal medyada da Ali Babacan’a muhalif olan kesitler görülürken,

Fakirleşmekten hudutları bozulanların da olduğu görüldü.

Fakirleşmenin son bulması herkesin birinci dileği olurken,

Biten orta sınıfın bu döngüden ne vakit ve nasıl çıkacağı merak konusu oldu.

Ali Babacan, berberde karşılaştığı bir genç ile sohbetine de değiniyor.

Gencin kendisine “Sizin bakanlığınız devrinde 22 yaşında yeni işe başlamışken güzel bir otomobil aldım, bugün 10 yıllık çalışanım o otomobilin yenisini alamam” dediğini aktaran Babacan,

“Orta direği çökerttiler” diye de ekliyor.

?

Ali Babacan, berberde karşılaştığı bir genç ile sohbetine de değiniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir