EYT şartları neler, kimleri kapsıyor? EYT ne zaman yürürlüğe girecek?

EYT, emekli olmak için gereken prim sayısını doldurmalarına karşın emekli olma yaşları gelmediği için emekli olamayanları kapsıyor. Geçmiş periyotta hükümet tarafından kapıların kapatıldığı EYT, seçimin yaklaşması ve oyların düşmesiyle tekrar gündeme alınmıştı.

EYT NEDİR?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Çünkü 9 Eylül 1999 öncesinde yaş kaidesi aranmaksızın prim günü ve sigortalılık mühleti kaideleri sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık mühleti koşullarının yanı sıra bir de yaş koşulu getirildi.

EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden evvel olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık müddeti ve prim günü kurallarını sağlamış olmak gerekiyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Türkiye’de emekli olabilmek için üç kural bulunuyor. Prim ödeme gün sayısını, sigortalılık mühletini ve yaşı tamamlamak… Yapılan düzenleme, kurallardan birinci ikisini tamamlamış olup da yalnızca yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar EYT düzenlemesinde faydalanacak.

Staj ve çıraklık periyodu sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Alım, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zati. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sıhhat sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem.” cevabını verdi.

EYT konusunda bir düzenlemenin çıkacağını bildiren Alım, bu düzenlemenin detaylarını gerekli hesaplamaların akabinde kamuoyuyla paylaşacaklarını lisana getirdi.

EYT NE VAKİT YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Düzenlemenin 2023 yılının başında TBMM’ye sunulması ve akabinde yasalaşması bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olacağı kestirim ediliyor.

KURUM AYRIMI VAR MI?

Eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için EYT düzenlemesi geçerli olacak.

KAÇ KİŞİYİ ETKİLEYECEK?

EYT düzenlemesiyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşuyor.

YAŞ SONU OLACAK MI?

Emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş sonu uygulanmayacak.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER NE OLACAK?

Emekli olduktan sonra toplumsal güvenlik takviye primi ödeyerek çalışmaya devam edecek olanlar için toplumsal sigorta prim teşviki getirilecek.

PATRONLARA TAKVİYE VAR MI?

İşverenlere kıdem tazminatı ödemede zahmet çekmemeleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı Kredi Garanti Fonu takviyeli bir kredi paketini devreye alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir