OY ve Ötesi seçimde kullanacağı OCR teknolojisini tanıttı

Kurulduğu günden bu yana 8 seçimdir misyon yapan Oy ve Ötesi Derneği, bugün düzenlediği basın toplantısı ile birinci kere kullanılacak OCR ( Optik Karakter Tanıma) teknolojisini ve seçim bölgelerine ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlayan AskıdaBilet kampanyasını kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıda Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Lideri Ertim Orkun ve Yönetim Kurulu Lideri yardımcısı Hande Turan bugüne kadar kayıt olan istekli sayılarını ve bu doğrultudaki gayeleri de paylaştı.

OCR TEKNOLOJİSİ NEDİR?

OCR teknolojisi, ıslak imzalı sandık tutanaklarının süratle sayısal bilgiye dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Lideri Ertim Orkun, toplantıda 2023 genel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanacakları OCR ( Optik Karakter Tanıma) teknolojisini uygulamalı olarak tanıttı.

Orkun, ‘Bu sene birinci kere kullanacağımız OCR teknolojisi ile fotoğrafı çekilen sandık tutanaklarının dataları otomatik olarak sayısal hale getirilecek. Sandıklarda vazife alan gönüllülerimiz gün sonunda hazırlanacak tutanakları fotoğraflayarak sisteme yükleyecekler. Bu bilgiler eş vakitli olarak dijital bilgiye çevrilecek. Böylelikle alandan gelen sandık bilgilerini çok süratli bir biçimde doğrulama imkanına sahip olacağız. Amacımız her sandıkta tutanak manzarası elde edebilmek ve YSK sonuçlarına referans data oluşturabilmek’’ dedi.

OCR teknolojisi ile siyasi partilere süratlice bilgi paylaşımı yapılarak, muhtemel uyuşmazlıklar için partilerin vakit kaybetmeden YSK’ya itirazda bulunabilmelerini amaçlanıyor.

Tutanak verisi toplama sürecine tüm vatandaşların katılabileceğine dikkat çekilirken, gün içerisinde sandık başında durmayan vatandaşların da sisteme kayıt olarak asılan tutanakların imajlarını paylaşabilecekleri vurgulandı.

ÇAĞRI MERKEZİ KURULUYOR

Seçim sürecinin şeffaf olarak ilerlemesi hedefleyen Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Orkun, ‘’Seçim günü bir davet merkezi olacak. Avukat ve seçim tecrübesi olan gönüllülerimizle 14 Mayıs’ta herkese hizmet vereceğiz. 15- 20 kişilik bir takım gelen sorulara karşılık verecek. Davet merkezi telefon numarası önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak’’ dedi.

KIRKLARELİ, ERZURUM, KARS, GÜMÜHANE VE ARDAHAN DA GÖNÜLLÜYE GEREKSİNİM VAR

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Lideri Hande Turan, ‘’Bugüne kadar toplam 37 bin istekli başvurusu aldık. 50 vilayette planlanmış 101 eğitimimiz var ve bugüne kadar 7 vilayette 15 eğitim gerçekleştirdik, toplam 2000 gönüllüye ulaştık’’ dedi.

İlk sefer bu seçimlerde 81 ilin tamamında var olduklarını belirten Turan, Kırklareli, Kars, Erzurum, Gümüşhane, Ardahan da gönüllülere muhtaçlık olduğuna dikkat çekti.

ASKIDA BİLET

Toplantıda adres kaydı sarsıntı bölgesinde olan ve öbür kentlere gitmek zorunda kalan seçmenlerin, oy verme hakkını kullanabilmeleri için bir ortaya gelen AskıdaBilet Platformu tanıtıldı.

Oy ve Ötesi Derneği’nin de ortalarında bulunduğu platform; adres kaydı sarsıntı bölgesinde bulunan ve seçmen kaydını belgeleyen vatandaşlara oy kullanacakları kente ulaşımlarını sağlamak üzere bedelsiz olarak bilet sağlıyor.

Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Ortun, ‘’ Pazar gününden bugüne 5 bin 500 bilet talebi oldu. İki günde inanılmaz bir talep. Beşerler geri dönüp oy kullanmak istiyor. 1,5 milyon TL toplandı bu da 3 bin bilete tekabül ediyor. Daha çok bağışa gereksinim var’’ dedi.

Bilet talebinde bulunmak isteyen depremzede seçmenler, www.askidabilet.com adresinden müracaat formunu doldurarak bilet talep edebilirler. Platforma dayanak olmak isteyenler de yeniden tıpkı adres üzerinden bağış yapabilir.

DEPREM BÖLGESİNDE SEÇİM GÜVENLİĞİ

Deprem bölgesinde pek çok okulun yıkılmış olması sebebi ile, YSK tarafından yeni sandık alanlarının belirlendiği vurgulandı.

Afet vilayetlerindeki evvelki seçimlerde kayıtlı seçmen sayılarını istatistiki olarak takip eden dernek, bu dataları kıymetlendirerek muhtemel anomalileri tespit edebilecekleri bir matematiksel modelleme üzerinde çalışıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir