Prof. Dr. Mehmet Bakır: Üçlü virüs enfeksiyonları ile baş başayız, tedbir için aşılanma gerekli

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, “Şu anda toplumda sıklıkla üçlü virüs diye isimlendirilen virüs enfeksiyonları ile baş başayız. Bunlar büsbütün mevsimsel salgınlar halindedir. Bilhassa riskli kümelerde kesinlikle mevsimsel aşılanma gerekli” dedi.

SCÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır kış aylarının gelmesiyle artış gösteren alt ve üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler hakkında açıklamalarda bulundu. Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda bulunma zaruriliği nedeniyle kış aylarında gözlemlenen, teneffüs yoluyla bulaşan virüs sayısının arttığını ve koronavirüsün de tesirini devam ettirdiğini belirten Prof. Dr. Bakır, “Şu anda mevsim itibariyle havaların soğuması, okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda bulunma mecburiliği nedeniyle kış aylarında gözlemlediğimiz birtakım teneffüs yoluyla bulaşan virüslerin sayıların arttığı göze çarpıyor. Bilhassa kış aylarında sık gördüğümüz gribin yanı sıra koronavirüsün devam ettiğini biliyoruz. Onun dışında ayrıyeten toplumda sıklıkla üçlü virüs diye söylenen virüs enfeksiyonları ile baş başayız. Tabi ki koronavirüsün de tesiri devam ediyor lakin daha az bahsedilir görünüyor. Lakin şu anda her üç virüsün de toplumda gördüğünü söyleyebiliriz. Grip ve respiratuvar sinsityal virüs (RSV) kış aylarında aslında beklenen bir hastalıktır, birebir vakitte adenovirüs ve koronavirüs üzere virüslerle de karşılaşıyoruz” dedi.

“Solunum yolu ile bulaşıyor”

Mevsimsel salgınların teneffüs yoluyla bulaştığını vurgulayan Prof. Dr. Bakır, “Şu anda yaşadığımız şey büsbütün mevsimsel salgınlar halindedir. Bunlarla ilgili tabi ki bulaş yollarını bilmek ve tedbir almak gerekiyor. Sıkça bahsedildiği üzere bunlar daha çok teneffüs yoluyla bulaşıyor. Damlacık enfeksiyonu ve daha çok burun, göz, ağız mukozası ve ellerin mikropla kirlenmesi, göz, burun ve ağız mukozasıyla bulaşma halinde oluyor. Ya da kirlenmiş cisimcikle de temas sonucu bulaşıyor. Tabi ki bilhassa kış aylarında bulaşın sık olması, insanların toplu kapalı ortamda bir ortada bulunma zorunluluğundan ileri geliyor. Hem konutlarda hem de okul ve gibisi üzere alanlarda beşerler doğal olarak havaların soğumasıyla birlikte bir ortada yaşamak durumunda kalıyorlar. Hasebiyle virüslerin bulaşma riski de artıyor” diye konuştu.

“Mevsimsel aşılanmayı sürdürmek lazım”

Virüslerden korunma yollarından bahseden Prof. Dr. Bakır, “Grip için yıllık mevsimsel aşılama dediğimiz aşılamayı sürdürmek lazım. Bilhassa de riskli kümelerin kesinlikle aşılanması lazım. Maske, aralık ve el yıkama burada da tesirli zira tüm bu virüsler benzeri bulaş yollarına sahiptir. İnsanların konuşması, öksürmesi, hapşırmasıyla ağız ve burundan çıkan damlacık dediğimiz partiküllerde virüs içeriyor. Bu virüsleri teneffüs yoluyla burun mukozası, göz mukozası ve ağız mukozasına girerek üst ya da alt teneffüs yolu enfeksiyonu formunda enfeksiyonlara sebep oluyor. Bu nedenle bu mevsimlerde maske takmak, elleri sık yıkamak üzere şeyler öneriyoruz” tabirlerini kullandı. (DHA)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir