Ticaret’ten aldatıcı reklamlara geçit yok!

ANKARA (İGFA) – Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Heyette, tüketicileri aldatan, yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamaların incelendiği aktarıldı.

Kurulca, şubat ayı toplantısında görüşülen 185 belgeden 157’sinin mevzuata karşıt bulunduğunun belirtildiği açıklamada, kelam konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği tabir edildi.

Kurulun, bu yılın birinci iki ayında da 345 evrak hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğuna da işaret edilen açıklamada, tüketicileri aldatan, yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden aldatıcı reklam yahut haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 296 belge hakkında durdurma cezasının yanı sıra, 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Bakanlıkça hazırlanan “2023 Yılı Destek Edici Besin Reklamları Raporu”nda, destek edici besin reklamlarına ait mevzuat ve reklam örneklerinin detaylı incelemeleri ile kapsamlı bölüm tahlilinin ortaya konulduğunun belirtildi.

Söz konusu raporun detaylarına https://www.ticaret.gov.tr/duyurular/2023-takviye-edici-gida-reklamlari-raporu adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir